Nasze Święto

Dzień pośrednika w obrocie nieruchomościami – 30 marca 2014r.

 

Czy wiecie, że?

Data święta jest nawiązaniem do jednej z najsłynniejszych w dziejach świata transakcji na rynku nieruchomości – sprzedaży w 1867 roku przez Rosję Stanom Zjednoczonym terytorium Alaski, w której brał udział Polak, gen. Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski, brat cioteczny Fryderyka Chopina. Będąca przedmiotem transakcji nieruchomość mierzyła 1,6 mln km. kw. powierzchni, a jej wartość opiewała na astronomiczną wówczas kwotę 7,2 miliona dolarów.

Nie bez Powodu mam nr licencji 1867

 

Profesjonalizm pośredników

Przede wszystkim profesjonalny pośrednik powinien kierować się zasadami etyki zawodowej, standardami zawodowymi i przepisami prawa, co ściśle określa art. 181 i 182 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Nieodłącznym elementem odpowiedniej postawy pośrednika jest ciągłe kształcenie w zakresie rynku nieruchomości. Zasady etyki zawodowej pośrednika i jego profesjonalizmu wynikają z ogólnie przyjętych norm moralnych i etycznych. Pośrednik powinien postępować w taki sposób, aby chronić interesy osób, na rzecz których wykonuje czynności pośrednictwa.

– Profesjonalny pośrednik, to osoba posiadająca bogate doświadczenie zawodowe jak i psychologiczne w ujęciu społecznym. Osoba ciesząca się autorytetem, potrafiąca przekonywać do swoich racji i spokojnie odpowiadająca na liczne pytania obu stron transakcji – mówi Joanna Lebiedź, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Wzrastające zapotrzebowanie na pośredników wynika m.in. ze zmian społecznych – specjalistyczne usługi powierzane są w ręce wykwalifikowanych ku temu doradców. Swój udział w popularyzowaniu usług pośrednictwa mają również sami pośrednicy.

Porównując liczbę licencjonowanych pośredników działających w Polsce do innych krajów europejskich można zauważyć, że rynek pośrednictwa nadal jest w stanie wchłonąć dużą grupę adeptów tego zawodu. – W Polsce jeden pośrednik przypada na blisko 2500 mieszkańców. To jeden z gorszych wyników w Europie. Rynek bez problemu jest w stanie przyjąć nowych pośredników, tym bardziej, że jest wiele obszarów, które wymagają zagospodarowania.

 

Myślisz nieruchomość, mówisz pośrednik

Gdy nadchodzi taki moment w życiu, że decydujemy się na zakup nieruchomości, często przeznaczamy na to oszczędności całego życia lub kredyt. Łatwa z pozoru czynność poszukiwania nieruchomości okazuje się nieraz barierą trudną do przebycia, szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy podaż mieszkań jest najwyższa od wielu miesięcy.

Odnalezienie się w masie ogłoszeń, a następnie wyselekcjonowanie najlepszych ofert pochłania bez reszty, a przecież pozostaje do wykonania dużo innych obowiązków. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług osoby, która nie tylko pomoże dokonać odpowiedniego wyboru, przedstawi atuty oraz wskaże wady interesującej nas nieruchomości, ale także oszacuje jej realną wartość i przeprowadzi nas przez skomplikowane formalności i zawiłości prawne.

Podobnie jest w przypadku osób oferujących do sprzedaży swoją nieruchomość. Tutaj ważnym elementem w pracy pośrednika jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, opisanie oferty, oszacowanie ceny, czy w kolejnych etapach ustalenie warunków umowy sprzedaży.

W obydwu przypadkach dzięki agentowi można zaoszczędzić dużo czasu. Klienci są często zabiegani, powierzają pośrednikom klucze od mieszkań, doceniają to, że w ich imieniu agent umówi spotkanie, skoordynuje kontakt z doradcą kredytowym, wynegocjuje cenę nieruchomości i przygotuje komplet dokumentów do transakcji.

Jak rozpocząć współpracę?

Takie pytanie zadają sobie wszyscy, którzy potrzebują skorzystać z usług pośrednika i liczą na profesjonalną obsługę przez osobę znającą lokalny rynek i mającą doświadczenie w przeprowadzaniu transakcji.

Najlepszym sposobem wyboru pośrednika jest polecenie. Sąsiedzi, znajomi, rodzina – to doskonałe źródła informacji. Zapewne większość z nich dokonując na rynku transakcji miała do czynienia z pośrednikiem. Ponadto ważnym elementem wyboru odpowiedniej osoby jest jej licencja pośrednika i obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Polecam
Dariusz Wolski

Ps. Zapraszam w dniu 30 marca do naszego biura.
W tym dniu nie pobieramy wynagrodzenia.
Pomożemy z zaangażowaniem.

Pełny artykuł pod adresem: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dzien-z-zycia-posrednika-nieruchomosci-2605253.html

© Dolnośląskie centrum nieruchomości