Pośrednik czyli kto? Świętujemy z Wami

Pośrednik nieruchomości – kto to?

Przykładowy dzień pracy pośrednika nieruchomości jest pełen zwrotów akcji. Poza spotkaniami z klientami agencji nieruchomości to także stała współpraca z notariuszami, wizyty w sądach wieczystoksięgowych, starostwach, spółdzielniach mieszkaniowych i czynności administracyjne.

 

Specjalne zadania agenta – czyli czym się zajmuje pośrednik

Ustawa o gospodarce nieruchomościami definiuje zakres działań pośrednika. „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu przez pośrednika w obrocie nieruchomościami czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:

  1. nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
  2. nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
  3. najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części;
  4. innych niż określone w pkt 1–3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części”.

Ponadto pośrednik może „wykonywać ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie rynku nieruchomości”. Czynności te wykonuje osobiście lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem, ponosząc za ich czynności odpowiedzialność zawodową określoną w ustawie.

 

Idealny agent, czyli kto?

Poza merytorycznym przygotowaniem zdobytym w czasie studiów i praktyk ważne są także cechy osobowości – z jednej strony kreatywność oraz sumienność, a z drugiej nastawienie na osiągnięcia, wysoka postawa rywalizacyjna, inicjatywa i samodzielność. Wyżej wymienione wymagania stawiane kandydatom na pośredników wynikają ze specyfiki pracy, która opiera się w dużym stopniu na samodzielnie realizowanych czynnościach, w elastycznych godzinach pracy, przy wynagrodzeniu prowizyjnym. To z kolei warunkuje oczekiwaną wobec kandydatów własną inicjatywę – niezbędną, aby dobrze radzić sobie na konkurencyjnym rynku obrotu nieruchomościami.

Najlepsi pośrednicy z jednej strony podporządkowują się regułom panującym w firmie i stosują przyjęte procedury postępowania, z drugiej – potrafią pracować samodzielnie. Oba te wymagania łączy jeszcze inna niezbędna w tym zawodzie cecha charakteru – samodyscyplina oraz umiejętność przygotowania pracy nie tylko na poziomie koncepcyjnym, ale i organizacyjnym – od pomysłu do realizacji. Efektywnymi pośrednikami są często też indywidualiści, mający wiele zainteresowań. Ich atutem jest bowiem możliwość nawiązania kontaktu w rozmowie, zwrócenia uwagi na siebie i na sprzedawaną nieruchomość.

Tak jak w innych profesjach, bardzo istotna jest motywacja do pracy i dobra komunikacja z klientami. Nieruchomości są towarem jak każdy inny, lecz specyfika tego produktu powoduje, że pośrednik musi reprezentować najwyższy stopień przygotowania handlowego.

Z okazji naszego święta
Polecam
Dariusz Wolski

© Dolnośląskie centrum nieruchomości